Test ten ma za zadanie wykazać, czy pies pozwala obcej osobie podejść i nawiązać rozmowę z opiekunem w naturalnym, niczym nie wyróżniającym się otoczeniu. Egzaminator i opiekun podają sobie rękę i wymieniają grzecznościowe uwagi. Pies nie może przejawiać żadnych oznak niechęci czy strachu, nie może zmienić pozycji ani podejść do egzaminatora.
Test 2 - Przyjmowanie głaskania w pozycji siedzącej
Test ten ma za zadanie wykazać, że pies, w obecności opiekuna, pozwoli dotknąć się obcej, przyjaźnie nastawionej osobie. Pies siedzi u boku opiekuna, egzaminator głaska psa po głowie i ciele, następnie obchodzi psa i opiekuna dookoła. Pies nie może przejawiać żadnych oznak niechęci czy strachu.
Test 3 - Przyjmowanie zabiegów pielęgnacyjnych
Test ten ma za zadanie wykazać, że pies z spokojnie poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym i badaniu, a także że pozwoli na to osobie nieznajomej, np. weterynarzowi, czy fryzjerowi. Test ten pozwala wykazać również troskliwość i poczucie odpowiedzialności opiekuna. Egzaminator bada psa, następnie czesze go i delikatnie ogląda uszy oraz przednie łapy.
Test 4 - Spacer (na luźnej smyczy)
Test ten ma za zadanie wykazać, że opiekun ma kontrolę nad psem. Pies może się znajdować po lewej lub po prawej stronie, w zależności od preferencji opiekuna. Należy wykonać zwrot w lewo, w prawo i w tył, z przynajmniej jednym zatrzymaniem się między zwrotami oraz jednym na zakończenie ćwiczenia. Pies nie musi iść idealnie przy nodze i nie musi siadać, gdy opiekun się zatrzymuje.
Test 5 - Spacer w tłumie
Tes ten ma za zadanie wykazać, że pies potrafi spokojnie poruszać się w ruchu pieszym i opiekun posiada nad nim kontrolę w miejscach publicznych. Opiekun z psem przechadzają się w grupie ludzi (przynajmniej 3 osoby). Pies może interesować się ludźmi, jednak bez okazywania zbytniego entuzjazmu, strachu lub niechęci. Opiekun może mówić do psa i chwalić go podczas trwania testu. Pies nie powinien ciągnąć na smyczy.
Test 6 - Siad i Waruj na komendę / Zostawanie w miejscu
Test ten za zadanie wykazać, że pies został odpowiednio wyszkolony, słucha poleceń opiekuna nakazujących mu przyjąć pozycję siad i waruj, i że jest w stanie pozostać na miejscu wskazanym mu przez opiekuna (w pozycji siad lub waruj - według woli opiekuna). Aby pies wykonał siad, a potem waruj, opiekun może użyć więcej niż jedną komendę i wykonać ćwiczenie w dowolnej, rozsądnej ilości czasu. Na polecenie egzaminatora opiekun każe psu siąść i odchodzi na odległość około 6 metrów. Pies musi pozostać na miejscu, ale może zmieniać pozycje.
Test 7 - Przychodzenie na zawołanie
Test ten ma za zadanie wykazać, że pies przychodzi do opiekuna, gdy ten go zawoła. opiekun odchodzi na trzy metry od psa, odwraca się do niego i przywołuje. opiekun ma prawo zachęcać psa ruchami ciała i głosem do podejścia. opiekun może wydać psu komendę 'zostań', może też po prostu odejść od niego bez wydawania jakichkolwiek rozkazów. Egzaminator lekko rozprasza psa (np. głaskaniem).
Test 8 - Reakcja na drugiego psa
Test ten ma za zadanie wykazać, że pies potrafi spokojnie zachowywać się w otoczeniu innych psów. Dwoje opiekuni z psami zbliża się do siebie z odległości około 9 metrów, zatrzymują się, podają ręce i wymieniają grzecznościowe uwagi, po czym idą razem dalej przez około 4-5 metrów. Psy nie powinny wykazywać większego niż normalne zainteresowania sobą nawzajem.
Test 9 - Reakcja na nagłe sytuacje
Test ten ma za zadanie wykazać, że pies zachowuje spokój w sytuacji, która może się normalnie zdarzyć np. podczas upadku większej książki na ziemię lub w momencie, gdy przed psem przebiega człowiek. Pies może okazać normalne zainteresowanie i zaciekawienie, może być nawet lekko zaskoczony, lecz nie powinien wpadać w panikę, próbować uciec, przejawiać agresji lub szczekać.
Test 10 - Kontrolowana separacja
Test ten ma za zadanie wykazać, że pies w razie konieczności może być pozostawiony sam i że zachowuje w takiej sytuacji dobre maniery psa wyszkolonego. Zaleca się, by egzaminator powiedział 'Czy mam panu popilnować psa?' i przejął od opiekuna smycz. Pies pozostanie sam na trzy minuty. Nie musi pozostawać w tej samej pozycji przez cały czas, lecz nie powinien szczekać, skomleć, skowytać, przebierać łapami czy okazywać więcej niż lekkie poruszenie lub zaniepokojenie.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.